Projekt Konkurs Wyzwanie
Dodane przez szymek dnia 29/11/2020 03:14:06

Zapraszam do udziału w projekcie pt. „Odłóż telefon, spędźmy wspólnie czas”.

Dziś sięgamy po smartfony zbyt często. Niektórzy nie wyobrażają sobie życia bez telefonu komórkowego w zasięgu ręki, sięgają po niego kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt razy w ciągu dnia. Telefony komórkowe to nie tylko ułatwienie w codziennym życiu, ale także poważne zagrożenie, gdyż zbyt częste i intensywne korzystanie z telefonu może prowadzić do uzależnienia się.

Cierpią z tego powodu relacje rodzinne. Spędzamy ze sobą coraz mniej czasu, nie zauważamy potrzeby rozmowy, czujemy się osamotnieni.

Smartfon nie może nami zawładnąć.

Czas przed Bożym Narodzeniem jest idealnym czasem, by poczynić pewne refleksje, zatrzymać się na chwilę, zastanowić się nad relacjami w rodzinie, odłożyć telefon na bok i spędzić ze sobą czas, ze sobą, nie obok siebie.

Cele projektu:
• integracja społeczności szkolnej;
• wzmocnienie więzi rodzinnych;
• włączenie rodziców w życie szkoły;
• przeciwdziałanie uzależnieniom od telefonu;
• zastosowanie w nauczaniu metody projektu;
• pogłębianie znajomości języków obcych;
• rozwijanie kreatywności i zdolności plastycznych;
• kształtowanie wartości rodzinnych;
• podtrzymanie współpracy międzynarodowej – porównanie tradycji bożonarodzeniowych w Polsce i w Niemczech.

Na czym polega projekt?

1. Czas projektu: od 28.11.2020 r. do 31.12.2020 r.

2. Uczestnicy: uczniowie klas 4-8 SP wraz z rodzinami

3. W każdy weekend znajdujemy czas, by wykonać coś wspólnie z rodziną.

4. Zadania obowiązkowe:
• Wieniec adwentowy
• Pieczenie pierniczków
• Kartki bożonarodzeniowe
• Ozdoby świąteczne

5. Poza obowiązkowymi można wykonywać również inne zadania. Propozycje zadań dodatkowych do wyboru: gra w gry planszowe, wspólne porządki przedświąteczne, wspólne gotowanie, majsterkowanie, dekoracja domu, zabawy na śniegu(o ile ten spadnie )itp.

6. Wspólnie spędzony czas i zabawę dokumentujemy w formie książeczki (format A5 lub A4), ewentualnie w dowolnej formie cyfrowej.
• Obowiązkowo minimum 4strony (złożone na pół). Na każdej stronie przedstawiamy zadania obowiązkowe, po lewej stronie zdjęcia lub rysunki z wykonanego zadania wraz z datą, po prawej stronie jak najwięcej słówek w języku niemieckim określających to, co na zdjęciach i rysunkach. Osoby, które nie uczą się jeszcze języka niemieckiego, wypisują słówka w języku angielskim.
• Książeczka może zawierać o wiele więcej stron, wszystko zależne od ilości podjętych zadań.

7. Warunkiem koniecznym jest odłożenie telefonów na bok, przynajmniej na kilkanaście godzin podczas weekendu.

8. Jak na szkołę sportową przystało, może uda się wpisać w tygodniowy grafik: ruch na świeżym powietrzu z rodziną; wyciągamy rodziców, babcie, dziadków, ciocie, wujków na wspólne bieganie, jazdę rowerem, sanki, czy inne aktywności.

9. Zgłoszenia rodzin do projektu proszę przesyłać na e-dzienniku do organizatora.

10. Wszyscy uczestnicy otrzymują oceny celujące z języków obcych za projekt.

11. Prace wyróżnione otrzymają dyplomy i upominki. Nagroda główna to uśmiech dziecka. Dodatkowa nagroda to piękna pamiątka rodzinna, którą stworzycie.

12. Nagrodą dodatkową dla wszystkich uczestników będzie również zorganizowany wspólnie kulig (miesiąc styczeń lub luty – w zależności od pogody) lub inna wspólnie zorganizowana aktywność.

13. Prace dostarczamy do szkoły po feriach.

14. Na FB będzie utworzona grupa pod nazwą „Projekt językowy Odłóż telefon”. Szukamy grupy, prosimy o dołączenie i tam możemy publikować na bieżąco swoje aktywności, oczywiście zgodnie z ideą projektu, zaglądamy tam jak najrzadziej.

Nie zawsze wszystko możemy zapewnić dzieciom, ale nasz poświęcony czas jest tym, czego dzieci pragną i potrzebują najbardziej.

Zapraszam do udziału w projekcie

Organizator: Ewa Gorlewska


Rozszerzona zawartość newsa