Oswoić się ze zdarzeniami nad wodą
Dodane przez szymek dnia 09/06/2019 20:29:34

Kliknij, aby zobaczyć galerię

W dniach 06.06 – 07.06.2019 r. 25 uczniów klasy 5a Szkoły Podstawowej Sportowej nr 6 w Ełku wzięło udział w zorganizowanym przez Fundację Naktuz szkoleniu z ratownictwa wodnego. Głównym założeniem była niwelacja strachu i oswojenie dzieci ze zdarzeniami nad wodą.

W pięknie położonej Bazie Mazurskiej Służby Ratowniczej Okartowo nad Śniardwami uczniowie przez dwa dni poznawali i ćwiczyli różne techniki ratownicze zarówno z plaży, jak i łódki. Jedną z nich było tworzenie z 8 osób łańcucha służącego do wyciągnięcia z wody osoby tonącej. Chociaż były to tylko ćwiczenia, dzieci z wielkim zaangażowaniem starały się nie dopuścić, by koleżanka czy kolega zginęli. Wiele emocji wzbudziło również wykorzystanie liny na kołowrotku oraz wyciąganie osoby z wody na pomost lub łódkę. Na zakończenie wszyscy przeżyli ślizg po 3 osoby na obiekcie pływającym za motorówką ratowniczą – jak twierdzili uczniowie: „to było straszne, ale fajne; można jeszcze raz?”.

Wstępne dane Komendy Głównej Policji wskazują, że tylko w czerwcu 2019 r. utonęło 19 osób. W 2018 r. liczba utonięć wyniosła 545, z czego 33 osoby do 18. roku życia. Najczęstszymi okolicznościami utonięć jest kąpiel w miejscu niestrzeżonym lub zabronionym. Warto zatem uświadamiać dzieciom, jak ważne są prawidłowe zachowania w kontakcie z wodą.

tekst i zdjęcia: Teresa G. Gorajewska
opiekunowie: Iwona Grygo, Teresa G. Gorajewska, Krzysztof Konowalski
prowadzący szkolenie: Grzegorz Gajewski, Dariusz Kosnowski


Rozszerzona zawartość newsa